Od začátku byl o program enormní zájem. Žádosti přitom podávali lidé už od pondělí 2. září, 40 milionů korun se tak vyčerpalo za čtyři dny. Dotace má přispět ke zlepšení kvality ovzduší.
"Nyní mají úředníci čtyři měsíce na posouzení žádostí. Pokud budou v žádostech o dotaci zjištěny nějaké nedostatky, budou žadatelé vyzváni k jejich odstranění. Rada kraje bude seznam těch, kteří dostanou dotaci, schvalovat v lednu 2014," uvedl Řihák.
I dalším žadatelům je podle ministra životního prostředí Tomáše Jana Podivínského MŽP připraveno okamžitě poskytnout finanční pomoc. Záleží ale na vedení Středočeského kraje, zda splní podmínky programu a bude ho z padesáti procent financovat stejně jako ministerstvo.
"Věřím, že se s panem hejtmanem Řihákem dohodnu a občané Středočeského kraje dostanou další peníze na ekologické vytápění," uvedl v tiskovém prohlášení ministr. Hned první den vyčerpali Středočeši polovinu vyhrazených peněz. Kolem krajského úřadu se tvořila dlouhá fronta, někteří zájemci v ní čekali už od neděle.
Příspěvek z takzvaných kotlíkových dotací je asi 50 procent kupní ceny kotle, jeho maximální výše může být pro určité typy kotlů až 60.000 korun. Dotace je určena pro domácnosti, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní automatické kotle na uhlí, biomasu, jejich kombinaci či za kotel plynový.
MŽP připravilo program po dobrých zkušenostech s Moravskoslezským krajem. Dvacetimilionovou dotaci už zcela vyčerpal i Ústecký kraj.
Lidem, kteří byli postiženi povodněmi a mají zájem o výměnu kotlů, prodloužilo MŽP na začátku týdne výzvu k podání žádostí do konce října. Ministerstvo jedná také s Královéhradeckým krajem a možnost spolupráce zjišťovali prý také představitelé Jihočeského kraje.
zdroj: ČTK