Mluvčí mělnické nemocnice Lucie Zikmundová včera Deníku potvrdila, že je na interním oddělení hospitalizována seniorka s otravou po snědení muchomůrky zelené.
„Je ve stabilizovaném stavu, její jaterní funkce se zlepšují. Stále ale přetrvává nebezpečí selhání ledvin," řekla Zikmundová.
Podle zjištění Deníku měla osmaosmdesátiletá žena jíst houby spolu s jednadevadesátiletým mužem. Oba byli v kritickém stavu, muž po několika dnech zemřel.
Podle mělnického mykologa Jaroslava Malého je muchomůrka zelená nebezpečná jedovatá houba, kterou si mohou houbaři splést se žampionem. I malá plodnice může dospělého strávníka zabít.
„Existuje i bílá forma muchomůrky zelené, která se snadno zamění právě s žampionem," řekl Deníku mykolog. Při sbírání žampionů by podle něho měli lidé celou houbu vydloubnout ze země, aby zjistili, jakou má spodní část nohy. „Muchomůrka tam má kalich smrti, takovou volně nasazenou kuličku, v níž plodnice sedí," vysvětlil Malý a připomněl, že muchomůrka zelená páchne po syrových bramborách.
Po otravě muchomůrkou zelenou začne být podle mykologa strávníkovi špatně po osmi až dvanácti hodinách. „Trvá to den až den a půl, pak přichází úleva. V té době však už toxiny obsažené v muchomůrce zelené postupně napadají ledviny a játra, jimž hrozí selhání," vysvětlil Jaroslav Malý.
Muchomůrka zelená roste v nížinách. V Česku se vyskytuje docela často, zvláště v prosvětlených listnatých lesích.
V mělnické nemocnici skončí podle mluvčí Lucie Zikmundové každý rok až deset lidí s otravou houbami. Pár seniorů byl v letošním roce prvními hospitalizovanými houbaři.