Jak se připravit na stěhování a ušetřit čas i peníze?
Plánujete stěhování a už se jistě nemůžete dočkat, až bude vše vybaleno, uklizeno, prostě vše na svém místě a vy si večer lehnete ve svém novém domově do postele?
Plánujte
První radou je určitě dostatečný čas na plánování. Připravujte se na stěhování alespoň měsíc dopředu, abyste měli dostatek času na veškeré zařizování. Důležité je si sepsat vše podstatné, co musíte během stěhování stihnout a následně jednotlivé činnosti seřadit krok po kroku. Pokud stěhujete nábytek, každý kus si zapište na papír. Poté kontaktujte stěhovací firmy, jejichž nabídky následně můžete cenově porovnat a rezervovat si termín stěhování u té nejvýhodnější.
Nejdříve oběhejte administrativu
„Do stěhování patří také odhlašování z různých služeb a úřadů. Dejte si tedy dohromady vše, co budete muset změnit. Například internetové připojení, popelnice, trvalou adresu či energie. Výpovědní doba některých služeb může být až 3 měsíce, tak s tímto zařizováním raději neotálejte,“ říká Kamil Dunaj, ředitel Business developmentu společnosti Getberg.
Pořiďte si stěhovací materiál
Mít dostatek krabic, papírů a bublinkových fólií na skleničky, může být někdy oříšek. Pokud chcete ušetřit, obejděte nejdříve různé supermarkety či obchody a zkuste od nich získat co nejvíce krabic. Další možností je pak samozřejmě internet. Ať už bazar nebo e-shop se stěhovacím materiálem, najdete tam různé vychytávky, které ušetří škrábance na nábytku i elektronice. Důležité jsou kartonové krabice, hrany na nábytek, bublinkové fólie a balící papír, pytle na odpad, lepicí páska, a především popisovací fixy. Využijte také pásky s nápisem “pozor křehké”, jsou dobře viditelné a zachrání Vám nejednu skleničku.
Naplánujte si prostor
Nejdříve budete shromažďovat spoustu kartonového materiálu a různých pomůcek ke stěhování. K tomu Vám pomůže spíše méně frekventovaná místnost daleko od vchodových dveří. Uskladněte v ní veškerý materiál, abyste vždy hned věděli, kam sáhnout a netrávili čas hledáním. Následně naplánujte balení, vždy budete totiž potřebovat prostor na pohyb, takže si rozmyslete, kudy povede nejefektivnější ulička mezi krabicemi a také k lednici, protože tu byste v případě stěhování měli postupně zbavovat veškerého obsahu.
Co a jak zabalit?
Seznam svých věcí už máte sepsaný a teď je potřeba seznam upravit a roztřídit ho dle druhu. Počítejte, že v prvních pár dnech nebudete schopni vše vybalit a srovnat, proto si připravte jeden svůj kufr a sbalte se jako na týdenní dovolenou. Do dalšího balíčku pak sbalte také ložní povlečení i s peřinami a polštáři.
Oblečení a neforemné věci hoďte klidně do pytlů. Na křehké věci využijete určitě bublinkovou fólii a menší krabice, které oblepte páskou s nápisem pozor křehké. Na objemné věci jako nábytek nebo velké spotřebiče nejdříve připevněte kartonové hrany a pak je kompletně oblepte fólií. Pokud nechcete matrace rolovat, zabalte je do dvou 240 litrových pytlů s tlustou stěnou a přelepte páskou. Televize a monitory nejdříve zabalte do kartonu a až poté je oblepte fólií a páskou. Opravdu důležité je vše popsat. Ušetří vám to nakonec spoustu času i nervů.
Dvakrát měř
Pokud budete muset stěhovat i velké kusy nábytku či spotřebičů, určitě raději pečlivě přeměřte futra, abyste se s nimi dostali skrz. Získejte také rozměry místností v novém domově, udělejte si jeho náčrt a určete, jak chcete nábytek umístit. Praktické je také označit nábytek čísly, dle logiky stěhování. Co je nejdál od dveří, byste měli stěhovat jako první, abyste měli co nejvíce prostoru na další objemné kusy.
Průběh stěhování
„Délka samotného stěhování je většinou jeden den, ale u větší rodiny a dvoupatrového domu to může být klidně až 3 dny. Záleží také, jak zkušenou firmu si objednáte nebo kolika kamarádům zavoláte a také jak velký stěhovací vůz budete mít k dispozici. Ze zákona máte právě na stěhování dvoudenní neplacené volno. Je tedy jen na vás, zda jej využijete. Každopádně hodně štěstí,“ uzavírá Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.