Příběh Maxíka: V bříšku měl kilový nádor. Stále žijeme s obavou, aby se nevrátil, říká jeho maminka

Maxíkovi jsou téměř tři roky a žije společně se svou šestiletou sestrou Sofinkou a rodiči v Čakovičkách na Mělnicku. Krátce po narození u něj lékaři zjistili velmi vzácné onemocnění – WAGR syndrom. „Na světě bylo toto onemocnění zjištěnou zhruba 450 lidí, v České republice je Maxík jediný. Syndrom způsobuje oční potíže a zasahuje pacienty i po mentální stránce, což se nám s ohledem na věk Maxíka ještě nepodařilo zjistit. Zároveň velmi zvyšuje riziko vzniku nádoru ledvin, konkrétně Wilmsova tumoru, který mu bohužel diagnostikovali o předloňských Vánocích, když byl Maxíkovi pouhý rok a půl,“ popisuje jeho maminka Jana.

Maxíkovi se tehdy zvětšilo bříško a měl v něm velkou bouli. „Nádor ledviny už měl váhu jednoho kilogramu,“ vzpomíná paní Jana a pokračuje ve vyprávění: „Loni v lednu jsem s ním začala jezdit na chemoterapie. Lékaři měli v plánu nádor chemoterapiemi zmenšit a poté ho odoperovat. Nepovedlo se, chemoterapie nezabíraly, a to ani v silnějších dávkách. Lékaři už nemohli déle čekat a rozhodli se pro operaci, při které Maxíkovi odstranili jednu ledvinu a polovinu druhé. Báli jsme se, že operaci nezvládne, lékaři nás připravovali na nejhorší.“ Maxík ale vše zvládl. Po operaci následovalydalší chemoterapie, které byly ukončeny letos na konci února.

Od narození tráví Max se svou maminkou mnoho času v nemocnici, nyní má rodina naději, že se situace bude zlepšovat. „Stále však žijeme s obavou, aby se nádor nevrátil,“ přiznává paní Jana. Imunita chlapce je dlouhodobě oslabená, navíc je třeba, s ohledem na jeho zdravotní stav i chybějící jeden a půl ledviny, dodržovat zvýšený pitný režim a při všech činnostech být dbát opatrnosti. Docházku do školky lékaři zatím také nedoporučují. 

Paní Jana si prodloužila rodičovskou dovolenou ze tří let na čtyři. „Jsem člověk, který dopředu hodně plánuje, ale péče o Maxe se zatím plánovat nedá. Nedávno jsem s ním byla opět hospitalizovaná v nemocnici. Sofinka přinesla ze školky chřipku a i běžná viróza je pro něj nyní ohrožující,“ vysvětluje. Rodině začali krátce po zahájení onkologické léčby pomáhat dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „S hlídáním nám pomáhá babička a s financemi Dobří andělé. Patří jim naše poděkování. Díky podpoře v těch nejhorších chvílích, které do života přijdou, je naše cesta jednodušší.“

Na Mělnicku se do pomoci zapojilo již přes tisíc obyvatel a přispět můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit si libovolnou výši daru a začít pomáhat. Každý měsíc přijme nadace Dobrý anděl více než sto nových rodin, které se v důsledku závažného onemocnění dostaly do těžké životní situace. Jedná se o rodiny, ve kterých má rodič nebo dítě onkologické onemocnění, nebo kde se dítě potýká s jiným vážným onemocněním. Pomáhat je stále potřeba. Jen z Mělnicka jsou příspěvky každý měsíc zasílány 43 rodinám s nezaopatřenými dětmi.