Snad každý z nás si pamatuje, jak si dával peníze od babiček do prasátka, sbíral pětikoruny nebo přepočítával bankovky, pokud se tedy dostal k peněžence svých rodičů. Děti mají o peníze přirozený zájem a brzy pochopí, že představují cestu k věcem a zážitkům, po kterých touží.
Využít jejich zájmu a ještě naučit děti hospodařit s penězi a položit základy jejich finanční gramotnosti umožňují bankovní účty. Česká spořitelna má pro tuto příležitost v nabídce Osobní účet ČS junior, který je určen pro děti od osmi do patnácti let.
Vedení Osobního účtu ČS Junior mají děti zdarma stejně jako měsíční papírový výpis. K tomu si mohou spolu s rodiči vybrat ještě další tři služby zdarma: nejčastěji to bývá platební karta Visa Electron a výběry hotovosti z bankomatu. Děti si také mohou bezplatně aktivovat pasivní internetové bankovnictví SERVIS 24 START.
Rodiče neztratí přehled
Obavy nemusejí mít ani rodiče. Pohyb na účtu svých potomků mohou kontrolovat prostřednictvím pasivního náhledu přes SERVIS 24, vklady i výběry z účtu limitovány. Kromě toho může dětský účet sloužit například k platbám kroužků nebo stravného ve školní jídelně. Vyhodí pak dítě třeba neoblíbenou koprovku, když si ji zaplatilo „ze svého“?
Informace o produktech vhodných pro děti mohou rodiče načerpat také na portálu Spořínkov, kde jsou pro rodiče i děti připraveny také pracovní listy a interaktivní hry. Navíc existuje také učebnice Spořínkov určená pro děti 4. a 5. tříd základních škol.
Výhodou Osobního účtu ČS Junior je, že se po dovršení patnácti let dítěte automaticky změní na Osobní účet ČS Student, po dokončení školy na Osobní účet ČS Absolvent a nakonec klasický Osobní účet. S jedním číslem účtu tak mohou vaši potomci prožít celý život.
Peníze, nebo život? Na tuto otázku si děti odpoví na stejnojmenné výstavě
Udělejte si s dětmi výlet do Prahy na výstavu s názvem Peníze, nebo život? Výstava určená pro děti od 8 let je interaktivní a hravou formou provede světem peněz a seznámí je s jejich historií, výrobou a funkcí. Při vstupu děti dostanou svoji osobní spořicí kartu, na kterou se jim načte malý virtuální kapitál. Tyto peníze pak používají na různých stanovištích výstavy a během hry se seznamují s důležitými situacemi souvisejícími s penězi. Ty můžou na jednotlivých místech vydělávat, měnit, spořit či investovat. Multimediální kvízové stanice zase dětem ukážou, jak si své nově nabyté znalosti vyzkoušet. Smyslem výstavy je dětem nejen ukázat funkci peněz v naší společnosti, ale také to, že je důležité s penězi zodpovědně hospodařit a že ne všechno lze za peníze koupit. Výstava, kterou přináší Česká spořitelna ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, potrvá až do 5. ledna 2014 (Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8).