U centrálního zásobiště ropy hasiči cvičně hasili rozsáhlý požár

Zhruba stovka lidí, včetně 60 hasičů, dnes cvičně likvidovala požár centrálních zásobišť ropy v Nelahozevsi. Podle scénáře hořela nádrž s kapacitou 125.000 kubíků a hasiči si při jejím hašení vyzkoušeli dva speciální vysokokapacitní přístroje, takzvané monitory. Byl to největší podobný cvičný zásah v ČR za posledních sedm let, řekl ČTK náměstek ředitele krajských hasičů Miloš Hladík.

Mezi zasahujícími byli také hasiči z kralupského podniku Synthos. "Právě na této stanici je umístěn jeden ze dvou monitorů v ČR, které jako jediné dokážou tento celoplošný požár uhasit do hodiny," uvedl vedoucí cvičení Petr Chalupník. Kapacita monitoru, do kterého jsou zapojeny čtyři hadice najednou, je až 22.700 litrů za minutu při tlaku sedm barů. Využití monitorů a vytvoření šesti stanovišť s hasicí látkou po celém obvodu areálu přispělo podle Hladíka k tomu, že se doba přípravy k zákroku zkrátila za sedm let ze čtyř hodin na hodinu a půl.
 
Požár se podle scénáře cvičení vzňal po zásahu blesku do nádrže a následném potopení střechy tanku, který jinak brání vzniku ropných par.
 
V Nelahozevsi je největší sklad hořlavých kapalin na území České republiky, má kapacitu 1,55 milionu kubíků a spravuje ho společnost Mero, která provozuje i dva tuzemské ropovody.
 
Podle vedoucího oddělení provozu Mero ČR Ondřeje Šmolíka je nejcitlivější na vznik požáru obvod nádrží v místě těsnění. Nádrže jsou ale vybaveny automatickým systémem požární ochrany a každá z nich je obklopena jímkou, která má kapacitu na zachycení celého objemu nádrže. V areálu je navíc přes 23.000 kubíků vody, které by v případě požáru vystačily na hašení po dobu 13,5 hodiny. K zásahu je také připraveno 80.000 litrů pěnidla. Nádrže by měly vydržet i náraz menšího letadla.
 
Dnešní cvičení bylo oproti těm každoročně pořádaným jiné i tím, že se dotklo také obyvatel vesnic z okolí zásobníků, například Sazené, Nelahozevsi nebo obce Uhy. V Kralupech nad Vltavou zasedaly krizové štáby a okolí zásobníků hlídala policie. "Pro obyvatele to znamenalo omezení pohybu kolem centrálního tankoviště, protože kdyby došlo k požáru, byla by zde zvýšená koncentrace zplodin," dodal Hladík.
 
V nelahozevském centrálním tankovišti ropy je zhruba milion tun ruské ropy ve vlastnictví Správy státních hmotných rezerv.
 
zdroj: ČTK