Vzorky materiálu z hráze si v pondělí na popud obce k přezkoumání odebrala akreditovaná laboratoř, výsledky dostane také soudní znalec. "Suť, kousky dřeva, kabely a takové věci, které ukázal příčný řez, tam nemají co dělat. Hned jsme to zdokumentovali. Hráz byla stavěna nekvalitně, je jasné, čekáme jen oficiální potvrzení," řekl v pondělí ČTK starosta Čížek.
Hráz je ze sypaného materiálu obložená kameny vymazanými betonem, který sám o sobě není těsnící prvek. Podle odborníků tam musí být ještě nějaký těsnící koberec, který beton nenahrazuje, tvrdí starosta. V případě hráze v Kozárovicích se prý může stát, že bude dutá, protože materiál z ní může být vyplavený. Podle odebraných vzorků by se mohlo zjistit, zda se jedná o chybu v projektu nebo špatnou práci stavební firmy.
"Podle výsledků buď hráz opraví tak, jak mají, nebo podáme trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli obecnímu ohrožení. Ať policie vyšetří, zda je to chyba projektu, stavební firmy, dozoru nebo kohokoliv," sdělil Čížek.
Starosta si uvědomuje, že jedná na vlastní pěst. I když se hráz stavěla v katastru obce, stavbu dozorovalo Povodí Vltavy a Zálezlice nejsou ze zákona nejsme účastníci řízení.
To potvrdil i technik Povodí Vltavy Richard Pawinger. "Jedná se o stavbu Povodí Vltavy, hráz je v naší správě. V případě opravy aktuální hráze k žádnému pochybení nedošlo, stavba probíhá dál, co se týká pravy před jedenácti lety, budeme čekat na výsledky nezávislé laboratoře," podotkl.
Hráz, která chrání místní část Kozárovice, je navržena jen na pětiletou vodu. Letos při povodni samotným Zálezlicím pomohla druhá větší rozestavená hráz za téměř 47 milionů korun, přestože se přes její provizorně vybudovanou část nakonec převalila voda.
Zálezlice na Mělnicku po letošních povodních vyčíslily škody na obecním majetku na 45 až 50 milionů korun, což je desetinásobek letošního obecního rozpočtu. Největší škody byly způsobeny na silnicích.
Autor: ČTK