Ministerstvo přešlo od letoška na nový ukazatel míry nezaměstnanosti. Nově uvádí podíl nezaměstnaných osob vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, zatímco dřívější míra nezaměstnanosti poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem.
Analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík vidí za zvýšením nezaměstnanosti zejména přerušení sezonních prací. "Tato skutečnost má nejpodstatnější vliv na zvýšení nezaměstnanosti v tomto období, ve kterém každoročně hodnoty počtu nezaměstnaných kulminují," uvedl.
Další vývoj bude podle analytika záležet převážně na klimatických podmínkách. Poukázal na to, že s obnovením prací v zemědělství, stavebnictví, povrchových lomech, lesích a dalších odvětvích závislých na počasí se počítá ke konci března nebo v dubnu.
Středočeské úřady práce koncem února evidovaly 59.135 uchazečů o zaměstnání, o 888 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 4878 více. V únoru se přišlo nově zaregistrovat 4918 lidí, o 3630 méně než v lednu. Vyřazeno z evidence bylo 4030 uchazečů, o 722 méně než v předchozím měsíci.
Na konci února úřady práce v regionu registrovaly nejvyšší nezaměstnanost v okresech Kolín a Kutná Hora, a to shodně 9,2 procenta. Nejpříznivější situace je tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde je hodnota nezaměstnanosti na úrovni 3,5, respektive 3,8 procenta.
Středočeský kraj má v rámci republiky druhý nenižší podíl nezaměstnaných. O tuto pozici se dělí s plzeňským regionem, který je na tom podobně. Prvenství patří tradičně Praze.
zdroj: ČTK