Zálezlice se nacházejí na mírném kopci nedaleko soutoku Vltavy a Labe, při ničivých povodních obec zasáhla voda z obou řek. Protipovodňový val se proto bude skládat ze dvou téměř vzájemně kolmých hrází, které budou přes 1500 metrů dlouhé a čtyři metry vysoké. "V té hrázi bude několik prostupů pro zemědělskou techniku nebo pro koně. Součástí dodávky jsou také mobilní prvky," řekl novinářům generální ředitel státního podniku Povodí Labe Marián Šebesta.
Podnik původně předpokládal, že se cena hráze bude pohybovat kolem 160 milionů korun. Podle Šebesty se snížila o dvě třetiny, protože dodavatel stavby našel vhodný zdroj zeminy, která je základem hráze. "Rozhodující náklady jsou na pořízení vhodné zeminy a rozhoduje především vzdálenost, odkud se bude vozit," uvedl Šebesta. "My jsme spočítali náklady s přiměřeným ziskem a s přiměřenou správní režií a tu jsme dali do nabídky," řekl generální ředitel stavební společnosti EUROVIA CS Martin Borovka.
Při povodních v Zálezlicích podle starosty Jiřího Čížka spadlo 121 domů a hospodářských stavení. Voda kromě toho poničila třeba rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod nebo fotbalový stadion. Škody se podle starosty vyšplhaly přes 200 milionů korun. "Pro nás je to samozřejmě obrovská úleva, ale i vypětí, protože nás čeká rok, kdy tady bude probíhat stavba velkého rozsahu, a znamená to, že nám to trochu naruší ten náš klidný život, ale je to k dobru věci," poznamenal Čížek.
Místní prý na povodně stále vzpomínají. "Snažíme se už vzpomínat jen na to dobré a už se tomu smějeme. Samozřejmě ty situace byly hrozné, v některých lidech to doznívá dodneška," uvedl Čížek. Dodal také, že se od ničivých povodní v obci zvýšil počet obyvatel z původních 360 na 444. "To je prostě krásné," uzavřel.
Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) zůstanou investice do protipovodňových opatření mezi prioritami současné vlády. V příštím roce by se mělo do podobných staveb v celé republice investovat kolem čtyř miliard korun. "Pak bychom chtěli otevřít novu etapu přípravy protipovodňových opatření, a ta by byla spíše zaměřena na udržení vody v krajině, možnosti rozlivů v případě povodní a zejména na obnovu a čištění toků, případně rybníků," řekl ČTK Bendl.
Středočeský kraj patřil v roce 2002 k nejpostiženějším regionům, škody dosáhly téměř 14,3 miliardy korun. Voda zaplavila téměř sto obcí, smetla nebo vážně poškodila stovky domů a zaplavila řadu průmyslových podniků, poškodila infrastrukturu a způsobila obrovské ekonomické i ekologické škody. V celém kraji bylo evakuováno 17.000 lidí, z toho 12.000 právě na Mělnicku. Záplavy si vyžádaly i lidské životy - ze 17 obětí povodní jich pět zahynulo právě ve Středočeském kraji.
zdroj: ČTK