Areál bude otevřen každý den kromě pondělí. Uzavřený však zůstává Vrchnostenský les u Veltrus, oblast za pavilonem Marie Terezie a porosty kolem okružní aleje. "Letošní povodeň způsobila škody za zhruba 150 milionů korun. Oproti povodni v roce 2002 je tato částka asi jen desetinová," řekl ČTK kastelán. Podle něj bylo letos méně vody a menší proud. Voda rychleji odtekla díky vyčištění odtoku vojáky, takže památky nebyly poškozeny dlouhodobým podmáčením. Pomohla také nová protipovodňová stěna u Veltrus.
Nyní se budou v areálu zaměřovat hlavně na dosadbu stromů v parku, asi pět až deset let bude trvat výsadba mladý stromů. Mělo by se také obnovit Dolní stavidlo na Mlýnském potoce a zpevnit staré Chotkovské hráze. Znovu by se měla založit také lesní školka, která byla v areálu několik set let. Nejvíce byly v areálu poškozeny cesty a mostky, jejich oprava vyjde na 60 milionů korun. Z budov povodeň poškodila hlavně nové zahradnictví, kde voda sahala do výšky více než tři metry. Centrální zámecký areál zůstal vodou nedotčen.
Od ničivých povodní v roce 2002 prochází areál postupnou obnovou a s další povodní kastelán počítal. "Provedli jsme aktualizaci protipovodňového a evakuačního plánu, díky čemuž se letos na rozdíl od roku 2002 podařilo včas evakuovat zemědělskou a zahradnickou techniku. Při červnových povodních zámku vypomáhaly také okolní obce a města. Dosud v parku pracuje téměř stovka vojáků.
Barokní zámek z počátku 18. století v roce 2002 poničily katastrofální záplavy. Opravuje se od roku 2004. Příští rok by mělo být v areálu zámku dokončeno také vzdělávací centrum Schola naturalis za 232 milionů korun. Kromě seminářů a výukových programů pro školy by mělo sloužit také pro kulturní a sportovní akce. Zámecký park ve Veltrusích patří k nejvýznamnějším historickým parkům v Čechách a se svou rozlohou 300 hektarů je v ČR také největší. Jde o okrasný statek, proslulý svou kompozicí s řadou vzácných dřevin.
Autor: ČTK